Бизнес-омбудсман йўлни таъмирлаб, маблағини ололмаган тадбиркорнинг ҳуқуқини судда ҳимоя қилди
Тарафлар тузилган хўжалик шартномалари бўйича зиммаларига олинган мажбуриятларни ўз вақтида ва тегишли тартибда бажаришлари шарт эканлиги қонунчилигимизда қайд этиб қўйилган. Бажарилган иш ва хизматлар ҳақини ўз вақтида тўламаганлик учун эса жавобгарлик муқаррар.
Самарқанд вилоятида фаолият кўрсатувчи “Зафар” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Самарқанд йўллардан мунтазам фойдаланиш унитар корхонасидан мавжуд қарздорликни ундиришда амалий ёрдам беришни сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, унитар корхона билан тадбиркор ўртасида умумий қиймати 5 млрд сўмлик пудрат шартномаси ҳамда умумий қиймати 2 млрд сўмлик хизмат кўрсатишга (ишларни бажаришга) оид шартнома тузилган.
Мазкур шартномаларга асосан тадбиркор томонидан унитар корхона тасарруфида бўлган “Самарқанд-Бухоро-Туркманбоши” автомобиль йўлида қайта қуриш ҳамда “Олмаота-Бишкек-Тошкент-Термиз” автомобиль йўлида “Самарқанд остонаси” мажмуасининг қурилиш-таъмирлаш ишлари бажарилган.
Жумладан, шартномалар асосида жами 716 млн сўмлик ишлар бажарилиб, ҳисоб-варақ фактуралар расмийлаштирилган ва буюртмачи томонидан қабул қилинган.
Ушбу шартномаларда Буюртмачи шартнома суммасининг 10 ва 5 фоизини олдиндан тўлаш, қолган қисмини ишлар бажарилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар расмийлаштирилгандан сўнг тўлаш мажбуриятини олган.
Бироқ бажарилган ишлар бўйича ҳужжатлар тақдим этилган бўлишига қарамай, қарийб 100 млн сўм қарздорлик Буюртмачи томонидан бугунги кунга қадар тўлаб берилмаган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман Самарқанд йўллардан мунтазам фойдаланиш унитар корхонасидан тадбиркор фойдасига қарздорликни ундириб бериш юзасидан Самарқанд шаҳар иқтисодий судига даъво аризаси киритилди. Натижада суднинг ҳал қилув қарори билан пул маблағлари тадбиркорлик субъектига ундириб берилди.

Бизнес-омбудсман отстоял в суде права предпринимателя, отремонтировавшего дорогу и не получившего средства
В нашем законодательстве отмечено, что стороны обязаны своевременно и надлежащим образом исполнять свои обязательства по заключенным хозяйственным договорам. Ответственность за неоплату выполненных в срок работ и услуг неизбежна.
Руководитель ООО «Зафар» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью по взысканию имеющейся задолженности с УП регулярного пользования автомобильными дорогами г. Самарканда.
Установлено, что между УП и предпринимателем былы заключены договоры на общую сумму 5 млрд. сумов и договор на оказание услуг (выполнение работ) на общую сумму 2 млрд. сумов.
На основании этих договоров предпринимателем было осуществлено реконструкция принадлежащей УП автомобильной дороги «Самарканд-Бухара-Туркманбоши» и строительство и ремонт комплекса «Самарканд Астана» на автомобильной дороге «Алмаота-Бишкек-Ташкент-Термез».
В частности, на основании договоров выполнены работы на общую сумму 716 млн. сумов, выставлены и приняты заказчиком счета-фактуры.
В данных договорах Заказчик обязуется оплатить 10% и 5% от суммы договора авансом, а оставшуюся часть оплатить после оформления документов, подтверждающих выполнение работ.
Однако, несмотря на представление документов о выполненных работах, задолженность в размере почти 100 млн. сумов Заказчиком до настоящего времени не было погашена.
Соответственно, Бизнес-омбудсманом был подан иск в экономический суд города Самарканда о взыскании задолженности в пользу предпринимателя с УП регулярного пользования автомобильными дорогами города Самарканда. В итоге по решению суда взысканы денежные средства в пользу субъекта предпринимательства.