Кластер саноатини ривожлантириш бўйича япон тажрибаси ўрганилмоқда
Ўзбекистонлик мутахассислар кластер саноатини ривожлантириш бўйича Япония тажрибасини ўрганиш мақсадида ўқув сафарида бўлиб туришибди. Унда Бизнес-омбудсман девони етакчи инспектори Эркин Султонов ҳам иштирок этмоқда.
Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) ҳамкорлигида ташкил этилган ушбу ўқув сафари Кунчиқар юрт кластер моделини яратиш ва фаолиятнинг ўзига хос хусусиятлари бўйича маърузалар ва суҳбатларни, шунингдек, самарали меъёрий-ҳуқуқий базани шакллантиришни ўз ичига олади.
Лойиҳадан кўзланган мақсад республика мутахассисларининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ҳамда Ўзбекистонда кластер тизимини яратиш, бошқариш ва ривожлантириш бўйича малакасини оширишдан иборат.

Изучается японский опыт по развитию кластерной промышленности
Узбекские специалисты находятся в учебной поездке в Японии для изучения японского опыта по развитию кластерной промышленности. В нем также принимает участие ведущий инспектор аппарата Бизнес-омбудсмана Эркин Султанов.
Учебная поездка организованная совместно с Японским агентством международного сотрудничества (JICA), включает организацию лекций и обсуждений, посвященных особенностям создания и функционирования японской модели кластеров, а также формированию эффективной нормативно-правовой базы.
Цель проекта – повышение квалификации специалистов республики по разработке нормативно-правовых актов, созданию, управлению, а также развитию кластерной системы в Узбекистане.