Тадбиркорнинг аукционда ютиб олган ер майдони бўйича муаммоси ижобий ҳал этилди
Бухоро вилоятида фаолият юритувчи тадбиркорлик субъекти ижарага олган ер майдонидан фойдалана олмаётганидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркорлик субъекти томонидан 2023 йил 1 май куни электрон онлайн аукцион савдоларида лот орқали Бухоро табиий ресурсларни бошқариш институти ҳудудида жойлашган 18 кв.м ер майдони ижарага олинган. Бироқ мазкур ер майдони бошқа бир фуқаро томонидан ноқонуний равишда эгаллаб олиниб, савдо дўкони қурилган.
Шунга кўра мутахассислар томонидан жойига чиқиб муаммо ўрганилди ва ишга алоқадор ҳужжатлар текширилди. Ўрганиш натиажаларига кўра мазкур ер майдонига туташ бўлган ерни бошқа бир фуқаро томонидан ноқонуний равишда эгаллаб олинганлик ҳолати бўйича бошқарма томонидан балансда сақловчи, яъни Бухоро табиий ресурсларни бошқариш институти раҳбариятига ноқонуний қурилмани буздириш ва ер майдонини бўшатиш тўғрисида огоҳлантириш хати тақдим этилди. Шундан сўнг тадбиркорнинг муаммоси ижобий ҳал этилди.
Тадбиркорга аукцион савдолари орқали ютиб олинган ер майдони бўшатилганлиги, тадбиркорлик фаолиятини юритиш учун ҳеч қандай тўсиқ мавжуд эмаслиги маълум қилинди.

Положительно разрешена проблема предпринимателя по выигранному на аукционе земельному участку
Субъект предпринимательства, действующий в Бухарской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на невозможность пользования арендованной землей.
Как было выяснено, 1 мая 2023 года субъектом предпринимательства по лоту на электронных онлайн-аукционах был арендован земельный участок, площадью 18 квадратных метров, расположенный на территории Бухарского института управления природными ресурсами. Но, на данной земельной площади, завладевшейся другим гражданином, был построен торговый магазин.
В связи с этим, проблема была рассмотрена специалистами, выехавшими на место, и изучены документы, связанные с делом. В ходе изучения руководству Бухарского института управления природными ресурсами было предъявлено письмо-предупреждение по незаконному захвату другим гражданином земли, прилегающих к данному земельному участку, и об освобождении земельного участка. После этого проблема предпринимателя была разрешена положительно.
Предпринимателю было сообщено, об освобождении земельного участка, выигранного в результате аукциона, и отсутствии каких-либо препятствий для ведения предпринимательской деятельности.