Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси ходими 12 млн сўм жаримага тортилди
Қашқадарё вилоятида фаолият кўрсатувчи тадбиркор вилоят экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси масъул ходимининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакилга мурожаат қилган.
Аниқланишича, вилоят экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси масъул ходими 2022 йил давомида Косон туманида фаолият олиб бораётган 41 та фермер хўжалиги фаолиятида ноқонуний текшириш ўтказган.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 19 сентябрдаги ПҚ-374-сонли Қарори билан тасдиқланган «Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисида»ги Низом талаблари бузилишига йўл қўйилган.
Низомнинг 59-банди 2-қисмига кўра, назорат қилувчи органнинг мансабдор шахслари ўз ваколатлари ва назорат соҳасидан ташқари масалалар бўйича ҳар қандай текширув ўтказилмаслиги ҳамда текширувларни қонунчиликда белгиланган тартибда Ахборот тизимида рўйхатдан ўтказгандан сўнг амалга оширилиши, шунингдек, ўтказилган текширувлар бўйича зарур ҳужжатларнинг ўз вақтида Ахборот тизимига киритилиши учун жавобгар эканлиги белгиланган бўлса-да, мазкур текширишлар рўйхатдан ўтказилмасдан қолган.
Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 2412-моддасига кўра, тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини текширишнинг ва молия-хўжалик фаолиятини тафтиш қилишнинг белгиланган тартибини бузиш, худди шунингдек, тадбиркорлик субъектлари фаолиятини қонунга хилоф равишда текшириш ташаббуси билан чиқиш ва (ёки) ўтказиш учун маъмурий жавобгарлик белгиланган.
Шунга кўра 2023 йил 4 апрель кунидаги қарор билан Қашқадарё вилояти Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси масъул ходимига нисбатан 12 млн сўм жарима жазоси тайинланди.

Сотрудник Управления по экологии и охраны окружающей среды оштрафован на 12 млн сумов
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Кашкадарьинской области, пожаловался на поведение ответственного сотрудника областного Управления по экологии и охраны окружающей среды.
Как было установлено, ответственным сотрудником областного управления по экологии и охраны окружающей среды в течение 2022 года проведена незаконная проверка деятельности 41 фермерского хозяйства, действующего в Косонском районе.
В частности, допущено нарушение требований Положения «О порядке проведения контролирующими органами проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства», утвержденного Постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 сентября 2022 года  № ПП-374.
Согласно части 2 пункта 59 Положения, должностными лицами контролирующего органа не проводятся какие-либо проверки по вопросам, не входящим в их компетенцию и сферу контроля, проверки осуществляются после регистрации в Информационной системе в установленном законодательством порядке, а также своевременно должны быть включены необходимые документы о проведенных проверках в Информационную систему.
Согласно статье 2412 КоАО Республики Узбекистан установлена административная ответственность за нарушение порядка проведения проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства.
Соответственно, решением от 4 апреля 2023 года на главного специалиста Управления по экологии и охраны окружающей среды Кашкадарьинской области наложен штраф в размере 12 млн сумов.