Дала четларидаги ерларда маҳсулот етиштириш тизими такомиллаштирилади
“Қишлоқ хўжалиги корхоналари дала четларидаги ер майдонларида маҳсулот етиштириш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги Президент қарори (ПҚ–121-сон, 12.04.2023 й.) қабул қилинди.
Унга кўра, Қишлоқ хўжалигида хизматлар кўрсатиш агентлигига дала четларида ишларни тўғри ва сифатли ташкил қилиш, ер эгаларига экишдан бошлаб маҳсулотни реализация қилишгача бўлган даврда амалий ёрдам бериш учун 2023 йилда ҳар бир туманга 4 нафаргача, жами 672 нафаргача мавсумий агрономларни ишга қабул қилишга рухсат берилди.
Президентнинг 2023 йил 5 апрелдаги ПҚ-113-сонли қарори доирасида Агентликнинг Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармасига 2023 йилда ажратилиши кўзда тутилган 400 миллиард сўм бюджет ссудаси ҳисобидан 100 миллиард сўм йиллик 10 фоиз ставкада қуйидаги мақсадлар учун сарфланиши белгиланди:
дала четини ўзлаштириш ва маҳсулот етиштириш учун зарур бўлган уруғ, кўчатлар, минерал ўғитлар, кимёвий препаратлар, моддий-техник ресурслар билан таъминлаш;
сув билан таъминлаш учун насос ва қувурларни ўрнатишга 6 ойгача имтиёзли давр билан 12 ой муддатга йиллик 14 фоиз ставкада қарз ажратиш. Бунда, берилаётган қарз маблағлари олинаётган даромаднинг 50 фоизидан ошиб кетиши мумкин эмас.
Қарорга кўра, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши (А.Хаитов) қуритиш цехи ва совиткичли омборхоналарни харид қилишга Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан қуритиш цехи ва совиткичли омборхоналарни харид қилишга 50 миллиард сўм маблағ ажратилади.
Ушбу маблағлар Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан:
қишлоқ хўжалиги корхоналарига 36 ойгача имтиёзли давр билан 84 ой муддатга йиллик 14 фоиз ставкада ажратилади.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида қишлоқ хўжалиги ерлари атрофида коллектор-дренаж тармоқлари мавжуд бўлган фермер хўжаликларига зовур сувларида 200–250 бошдан ўрдак боқиш ва асалари уяси ташкил қилиш учун йиллик 14 фоиз ставкада имтиёзли кредитлар ажратилади.

Будет совершенствовано система выращивания продукции на земельных площадях по краям полей
Подписанопостановление Президента «О мерах по совершенствованию системы выращивания продукции на земельных площадях по краям полей сельскохозяйственных предприятий» (от 12.04.2023 г. № ПП-121).
Согласно постановлению, Агентству по оказанию услуг в сельском хозяйстве разрешено принять на работу в каждый район до четырех сезонных агрономов – всего до 672 в 2023 году для надлежащей и качественной организации работ по краям полей, оказания практической помощи владельцам земель от начала посева до реализации продукции.
Определено, что из 400 миллиардов сумов бюджетной ссуды, выделение которой предусмотрено в 2023 году Фонду развития садоводства и тепличного хозяйства Агентства в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 5 апреля 2023 года № ПП–113, будет выделено 100 миллиардов сумов по ставке 10 процентов годовых на следующие цели:
обеспечение семенами, саженцами, минеральными удобрениями, химическими препаратами и материально-техническими ресурсами, необходимыми для освоения и выращивания продукции по краям полей;
выделение сельскохозяйственным предприятиям и владельцам земель по краям полей займа на срок 12 месяцев, включая льготный период до 6 месяцев, по ставке 14 процентов годовых в форме наличных денежных средств на основании договора займа на установку насосов и труб для обеспечения водой.
Согласно постановлению, Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хаитов А.) будет выделено 50 миллиардов сумов на закупку сушильных цехов и холодильных хранилищ за счет Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
Эти средства предоставляются Фондом поддержки фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель:
сельскохозяйственным предприятиям будут выделяться сроком на 84 месяца, включая льготный период до 36 месяцев, по ставке 14 процентов годовых.
Будут выделены льготные кредиты по ставке 14 процентов годовых фермерским хозяйствам, вокруг сельскохозяйственных земель которых имеются коллекторно-дренажные сети, для разведения в дренажных водах по 200–250 голов уток и создания пчелиных ульев в рамках программ развития семейного предпринимательства.