Санитария-эпидемиология ва ёнғин назорати соҳасида давлат хизматлари кўрсатиш яхшиланади
Ҳукуматнинг 2023 йил 4 апрелдаги 142-сонли қарори билан бино (иншоот) ва хоналарнинг ёнғин хавфсизлиги талабларига мувофиқлиги тўғрисида хулоса бериш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Регламентга мувофиқ, бино (иншоот) ва биноларнинг ёнғин хавфсизлиги талабларига мувофиқлиги тўғрисидаги хулоса Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг давлат ёнғин назорати органлари томонидан Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали берилади.
Шунга кўра, ариза берувчи (жисмоний ёки юридик шахс) бевосита давлат хизматлари марказига мурожаат қилади ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталида рўйхатдан ўтади.
Ваколатли орган сўровномани олгандан кейин 10 иш куни ичида норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатларга мувофиқ жойга бориб, бино ва биноларни кўздан кечиради.

Предоставление государственных услуг в санитарно-эпидемиологической сфере и в сфере пожарного надзора будет улучшено
Постановлением Правительства (№ 142 от 04.04.2023 года) утвержден Административный регламент предоставления государственной услуги по выдаче заключения о соответствии здания (сооружения) и помещений требованиям пожарной безопасности.
Согласно Регламенту, заключение о соответствии здания (сооружения) и помещений требованиям пожарной безопасности выдается органами государственного пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям через центры государственных услуг или ЕПИГУ (my.gov.uz).
Соответственно, заявитель (физическое или юридическое лицо) обращается непосредственно в ЦГУ или проходит регистрацию на ЕПИГУ.
При поступлении анкеты уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней проводит осмотр здания и помещений, выезжая на место, в соответствии с нормативно-правовыми документами и нормативными документами в области технического регулирования.