Уларнинг хатти-ҳаракатлари қанчалик қонуний?
Тадбиркорман. Минерал ўғитлар ишлаб чиқариш билан шуғулланаман. Яқинда назорат қилувчи орган вакиллари текширгани келди. Бироқ мен уларга Текширувларни рўйхатга олиш китобига маълумотлар киритишларини айтганимда, кейинроқ киритамиз, аввал текширувни ўтказиб олайлик дейишди. Уларнинг хатти-ҳаракатлари қанчалик қонуний?
ЖАВОБ:
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 19 октябрдаги 611-сонли қарори билан тасдиқланган “Текширувларни рўйхатга олиш китобини тўлдириш тартиби тўғрисида”ги низом Текширувларни рўйхатга олиш китобини тўлдириш ва юритиш тартибини белгилайди.
Унга кўра, назорат қилувчи органнинг мансабдор шахси текшириш бошланишидан олдин қонунчиликка мувофиқ тадбиркорлик субъектининг раҳбарини (тадбиркорлик субъекти раҳбари бўлмаган тақдирда — унинг вазифасини бажарувчи шахсни) текшириш мақсади ва шартлари билан таништириши, қонунчиликда белгиланган ҳужжатларни тақдим этиши, Текширувларни рўйхатга олиш китобининг тегишли бўлинмаларига ёзувлар киритиши лозим.
Тадбиркорлик субъекти раҳбари (тадбиркорлик субъекти раҳбари бўлмаган тақдирда — унинг вазифасини бажарувчи шахс) Текширувларни рўйхатга олиш китобига киритилган маълумотларни текширувчи мансабдор шахс томонидан қонунчиликка мувофиқ тақдим этилган ҳужжатлардаги маълумотлар билан таққослашга ҳақли.
Текширувчи мансабдор шахс Текширувларни рўйхатга олиш китобини тўлдиришдан бош тортса ёки мазкур Низомда кўрсатилган маълумотларни таққослаш натижасида тафовутлар аниқланган тақдирда, текширувчи мансабдор шахс текширишга қўйилмайди.
Бунда тадбиркорлик субъекти раҳбари (тадбиркорлик субъект раҳбари бўлмаган тақдирда — унинг вазифасини бажарувчи шахс) Ваколатли органга мурожаат этишга ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга хабар беришга ҳақли.

Насколько законны их действия?
Я предприниматель. Занимаюсь производством минеральных удобрений. Недавно для проверки приехали представители контролирующего органа. Но когда я им сказал, чтобы они внесли данные в Книгу регистрации проверок, они сказали, что внесут их позже, сначала проведут проверку. Насколько законны их действия?
ОТВЕТ:
Положение «О порядке заполнения Книги регистрации проверок», утвержденное постановлением Кабинета Министров № 611 от 19 октября 2022 года, определяет порядок заполнения и ведения Книги регистрации проверок.
Согласно положению, до начала проверки должностное лицо контролирующего органа должно ознакомить с целью и условиями проведения проверки руководителя субъекта предпринимательства (в случае отсутствия руководителя хозяйствующего субъекта - лицо, исполняющее его обязанности) в соответствии с законодательством представлять документы, установленные законодательством, и вносит записи в соответствующие разделы Книги регистрации проверок.
Руководитель субъекта предпринимательства (в случае отсутствия руководителя субъекта предпринимательства - лицо, исполняющее его обязанности) вправе сверить сведения, внесенные в Книгу регистрации проверок, со сведениями в документах, предоставленных должностным лицом проверки в соответствии в соответствии с законодательством.
При отказе проверяющего должностного лица от заполнения Книги регистрации проверок либо обнаружении расхождений в результате сопоставления сведений, указанных в настоящем Положении, проверяющее должностное лицо к проверке не допускается.
При этом руководитель субъекта предпринимательства (если он не является руководителем субъекта предпринимательства - лицо, исполняющее его обязанности) вправе обратиться в уполномоченный орган и сообщить об этом другим правоохранительным органам.