Қорақалпоғистон Республикасида фаолият юритувчи “Farm” (номи ўзгартирилган) Бўзатов туман ҳокимлигининг қароридан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Бўзатов туман ҳокими қарори билан “Farm” фермер хўжалигига 37,5 га ер майдони ажратилиб, фермер хўжалиги ва ҳокимлик ўртасида узоқ муддатли ер ижара шартномаси тузилган. Кейинчалик, мазкур шартномани бир томонлама бекор қилиш ва ажратилган ер майдонини ер фонди захирасига қайтариш тўғрисида қарор қабул қилган.
Ваҳоланки, Ер кодексининг 24-моддасига мувофиқ, ер участкаларини ижарага олиш шартномасини муддатидан олдин бекор қилиш тарафларнинг келишуви билан, бундай келишувга эришилмаган тақдирда эса, суднинг ҳал қилув қарори билан амалга оширилади.
Аниқланган ҳолатлар юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Нукус туманлараро маъмурий судига шикоят аризаси киритилди ва натижада туман ҳокимлигининг қарорини бекор қилиш белгиланди.

Отменено незаконное решение хокима
Фермерское хозяйство «Farm» (название изменено), осуществляющее деятельность в Республике Каракалпакстан, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на решение хокимията Бозатауского района.
Установлено, что решением хокима Бозатауского района фермерскому хозяйству «Farm» выделено 37,5 га земли и заключен долгосрочный договор аренды земельного участка. Позже, хокимиятом принято решение об аннулировании в одностороннем порядке данного договора и изъятии выделенного земельного участка.
Однако, в соответствии со статьей 24 Земельного кодекса, досрочное расторжение договора аренды земельных участков производится по соглашению сторон, а при недостижении такого соглашения — по решению суда.
По выявленному случаю, Бизнес-омбудсманом подана жалоба в Нукусский межрайонный суд по административным делам, в результате чего установлена отмена решения хокимията.