Тадбиркорнинг олиб қўйилган объекти учун ҳокимликдан 171 миллион сўм ундирилиши белгиланди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Atlas” МЧЖ (номи ўзгартирилган) мулк ҳуқуқи бузилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамиятга 2012 йилдан тегишли бўлган объект жойлашган ер майдони Қарши шаҳар ҳокимининг қарори билан давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилган ва мазкур кўчмас мулк бузилиши белгиланган бўлиб, тадбиркорга компенсация тўловлари тўланмаган. Таъкидлаш лозим, мазкур объект 171 миллион сўмга баҳоланган.
Тадбиркорнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш мақсадида Бизнес-омбудсман томонидан Қарши туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, натижада Қарши шаҳар ҳокимининг ҳисобидан Жамият фойдасига 171 миллион сўм ундирилиши белгиланди.

За изъятый объект предпринимателя предусмотрено взыскание 171 миллиона сумов
ООО «Atlas» (название изменено), осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на нарушение прав собственности.
В частности, решением хокима города Карши объект, принадлежащий Обществу с 2012 года, попал под снос в связи с изъятием для государственных и общественных нужд земельного участка, на котором он находился, при этом компенсация за объект не была выплачена. Стоит отметить, что данный объект оценен в 171 миллион сумов.
С целью восстановления нарушенных прав предпринимателя Бизнес-омбудсманом внесен иск в Каршинский межрайонный экономический суд, в результате чего принято решение о взыскании 171 миллиона сумов в пользу общества со счета хокима города Карши.