Тадбиркорга нисбатан асоссиз солиқ ҳисоблаш тўғрисидаги қарор ҳақиқий эмас деб топилди
“Future” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Қашқадарё вилоят давлат солиқ бошқармасининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Қашқадарё вилоят давлат солиқ бошқармаси томонидан Жамият фаолиятида камерал солиқ текшируви ўтказилган ва уни натижаси бўйича Жамиятга нисбатан ноқонуний равишда 117,7 миллион сўм ҚҚС ҳисобланган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Қарши туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят натижасида Қашқадарё вилоят давлат солиқ бошқармасининг Жамиятга нисбатан 117,7 миллион сўм ҚҚС ҳисоблаш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Отменено решение о необоснованном начислении налогов в отношении предпринимателя
ООО «Future» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия Государственного налогового управления Кашкадарьинской области.
Согласно данным обращения, Государственным налоговым управлением Кашкадарьинской области проведена камеральная налоговая проверка в деятельности Общества, по результатам которой в отношении Общества незаконно начислен НДС в размере 117,7 миллионов ​​сумов.
В результате жалобы, внесенной Бизнес-омбудсманом в Каршинский межрайонный административный суд по данному положению, решение Государственного налогового управления Кашкадарьинской области о начислении НДС в размере 117,7 миллионов сумов в отношении Общества признано недействительным.