Тадбиркорга нисбатан 635,5 миллион сўм божхона имтиёзи қўлланилишида ёрдам кўрсатилди
“UzSungwoo” МЧЖ шаклидаги ҚК божхона тўловларини кечиктириб тўлаш имконияти берилган бўлсада, божхона органи томонидан кечиктирилган ҚҚС суммасига фоизлар ҳисобланганидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Таъкидлаш лозим, Божхона кодексига мувофиқ, айрим ҳолатларда божхона тўловларини кечиктириб ёки бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилганда ушбу муддат учун фоизлар ҳисобланмайди ва тўланмайди.
Бизнес-омбудсман томонидан мазкур масала ўрганиб чиқилиб, қонун ҳужжатлари талабларини бузган ҳолда сўзсиз (акцептсиз) тартибда ҳисобдан чиқарилган маблағни бюджетдан қайтариш бўйича иқтисодий судга даъво аризаси киритилди.
Мазкур даъво аризасини суд томонидан кўриб чиқиш давомида “Медиация тўғрисида” Қонун талаблари асосида медиатив келишув тузилди. Унга кўра, Божхона бошқармаси томонидан “UzSungwoo” МЧЖ шаклидаги ҚКга 635,5 миллион сўм маблағ қайтариб бериладиган бўлди.

Предпринимателю оказано содействие в применении таможенной льготы в размере 635,5 миллионов сумов
СП «UzSungwoo» в форме ООО  обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на начисление таможенным органом  процентов на отсроченную сумму НДС, несмотря на наличие у предпринимателя ​​возможности отсрочки  таможенных платежей.
Стоит отметить, что Таможенным кодексом предусмотрено, что в определённых случаях проценты не начисляются и не уплачиваются при предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты таможенных платежей.
В ходе изучения данного обращения, Бизнес-омбудсманом направлен в суд по экономическим делам иск о возврате из бюджета средств, списанных в безусловном (безакцептном) порядке в нарушение требований законодательства.
В ходе рассмотрения данного иска судом было заключено медиативное соглашение на основании требований Закона «О медиации». Согласно ему, 635,5 миллионов сумов будут возвращены СП в форме ООО «UzSungwoo» Таможенным управлением.