Бугун Бизнес-омбудсман томонидан Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси ва АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID)нинг Ўзбекистондаги Миссияси билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда ишбилармонлик муҳитини ривожлантиришга комплекс ёндашув: бизнеснинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари ва давлат назоратини ислоҳ қилиш” мавзусида форум ўтказилди.
Форумда тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлашнинг механизмлари, тадбиркорлар ўртасидаги низоларни суд тартибида ва муқобил усулда ҳал этиш самарадорлиги, тадбиркорлик фаолияти устидан давлат назоратини амалга ошириш соҳасидаги ислоҳотлар ва текширувларни мувофиқлаштиришнинг замонавий механизмлари муҳокама қилинди.
Шу билан бирга форум доирасида “Ягона давлат назорати” ахборот тизимини қўллаш бўйича тренинг ўтказилди.
Форумда 150 нафар оффлайн ва 300 нафардан ортиқ онлайн иштирокчилар, шу жумладан, етакчи халқаро экспертлар, вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари, тадбиркорлик субъектлари, шунингдек, халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.

Сегодня Бизнес-омбудсманом совместно с Представительством фонда имени Конрада Аденауэра в Центральной Азии и миссией Агентства США по международному развитию (USAID) в Узбекистане проведен форум на тему «Комплексный подход в развитии делового климата в Узбекистане: механизмы защиты прав бизнеса и реформирование государственного контроля».
На форуме обсуждены механизмы обеспечения гарантии защиты прав субъектов предпринимательства, эффективность урегулирования споров предпринимателей в судебном порядке и альтернативными методами, реформы в осуществлении государственного контроля деятельности бизнеса, а также внедрение современных механизмов координации проверок.
Вместе с тем, в рамках форума также проведен семинар-тренинг по работе информационной системы «Единый государственный контроль».
В работе форума приняли участие 150 офлайн и более 300 онлайн участников, в том числе ведущие международные эксперты, представители министерств и ведомств, общественных организаций, субъекты предпринимательства, а также международные организации.