Ноқонуний ундирилган 687 миллион сўм тадбиркорга қайтарилди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи “Huaxin Cement Jizzakh” МЧЖ ХК Йирик солиқ тўловчилар бўйича ҳудудлараро Давлат солиқ инспекциясининг ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Жамият томонидан бошқа тадбиркорлик субъектлари билан шартномалар тузилган. Аммо, Жамиятнинг фаолиятида амалга оширилган камерал солиқ текшируви натижасида ушбу шартномалар кўзбўямачилик учун тузилганлиги важ қилиниб, солиқ инспекцияси томонидан Жамият ҳисобидан қонун-ҳужжатлари талабларини бузган ҳолда 687 миллион сўм ундирилган.
Маълумот учун: Солиқ кодексининг 14-моддасига кўра, ҳуқуқни суиистеъмол қилиш, битим қалбакилиги (кўзбўямачилик учун тузилганлигининг) ҳолатларини аниқлаш, шунингдек уларнинг оқибатларини қўллаш солиқ органлари томонидан, солиқ тўловчи норози бўлган тақдирда эса — солиқ органларининг даъвоси бўйича суд томонидан амалга оширилади.
Ушбу ҳолат юзасидан, Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, натижада Жамият ҳисобрақамидан ечиб олинган маблағлар қайтарилиши белгиланди.

Предпринимателю возвращены незаконно взысканные 687 миллионов сумов
ИП ООО «Huaxin Cement Jizzakh», осуществляющее деятельность в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия Межрегиональной государственной налоговой инспекции по крупным налогоплательщикам.
Согласно фактам обращения, налоговой инспекцией проведена камеральная налоговая проверка в деятельности Общества, в ходе которой установлено, что Обществом были заключены договора с другими субъектами предпринимательства. Под предлогом притворности данных договоров, по результатам проверки, налоговой инспекцией в нарушение требований законодательства взысканы средства в размере 687 миллионов сумов со счета Общества.
Для справки: согласно статье 14 Налогового кодекса, установление случаев злоупотребления правом, мнимости (притворности) сделки, а также применение их последствий осуществляется налоговыми органами, а при несогласии налогоплательщика — судом по иску налоговых органов.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесен иск в Ташкентский межрайонный экономический суд, в результате чего принято решение о возврате Обществу взысканных средств.