Тадбиркорнинг ер мадойнига бўлган ҳуқуқи тикланди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Қурилиш” ХК (номи ўзгартирилган) Қарши шаҳар ҳокимининг қароридан норози бўлиб,  Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича 2020 йилда ҳоким қарори билан тадбиркорга  кўп қаватли турар биноларни қуриш учун 3 665 кв. метр ер майдони ажратилган. Ушбу ер майдонида қурилиш ишлари олиб бориш жараёнида, ҳокимнинг ер майдонини ажратиш тўғрисидаги қарори бекор қилинган ва ер майдони заҳира ер фондига қайтарилган.
Таъкидлаш жоизки, Корхона томонидан турар жойни аксарият қисми битказилиб, мазкур бинони қурилишида ҳиссадорлик улуши билан иштирок этиш бўйича шартномалар ҳам тузилган эди. Шартномалар доирасида, Корхонага учинчи шахслар томонидан 5 миллиард сўмдан ортиқ маблағлар тўлаб берилган.
Маълумот учун:  Ўзбекистон Республикасининг “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонунига асосан манфаатдор шахснинг ишончи ҳимоя қилиниши лозим бўлган ҳолларда, маъмурий ҳужжатни бекор қилиш ёки ўзгартириш масаласи суд тартибида кўриб чиқилиши лозим.
Бизнес-омбудсманнинг “Қурилиш” ХКнинг манфаатида Қарши туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят аризаси натижасида Қарши шаҳар ҳокимининг Корхонага тегишли ер майдонини заҳира ер фондига қайтариш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди ва тадбиркорнинг ер майдонига бўлган ҳуқуқи тикланди.

Восстановлено право предпринимателя на земельный участок
ИП «Курилиш» (название изменено), осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману, несогласное с решением хокима города Карши.
Согласно данным обращения, в 2020 году решением хокима Предприятию был выделен земельный участок размером 3 665 кв. метров под строительство многоэтажных жилых домов. В ходе строительных работ на данном земельном участке решение хокима о выделении земельного участка было отменено, а земельный участок был возвращен в земли запаса.
Следует отметить, что Предприятием была завершена большая часть объекта, а также заключены договора долевого участия строительства здания. В рамках договоров, Предприятие получило от третьих лиц денежные средства в размере более 5 млрд сумов.
Для справки: Законом Республики Узбекистан «Об административных процедурах» предусмотрено, что в случаях, когда доверие заинтересованного лица подлежит защите, вопрос отмены или изменения административного акта рассматривается в судебном порядке.
В результате исковой жалобы Бизнес-омбудсмана, внесенной в Каршинский межрайонный административный суд в интересах ИП «Курилиш», решение хокима города Карши о возврате земельного участка в земли запаса признано недействительным, а право предпринимателя на земельный участок было восстановлено.