Тўртта тадбиркорнинг ер участкаларидан фойдаланиши билан боғлиқ вужудга келиши мумкин бўлган муаммоси бартараф этилди
Навоий вилоятида фаолият юритувчи 4 та тадбиркорлик субъектлари Учқудуқ давлат ўрмон хўжалиги ва Ўрмон хўжалиги Давлат қўмитаси мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Учқудуқ туман ҳокимнинг тегишли қарорлари билан юқоридаги тадбиркорик субъектларига жами 223,05 гектар ер участкалари узоқ муддатли ижарага ажратилган. Тадбиркорлик субъектларига ажратилган ер майдонларида фойдали қазилмаларни қазиб олиш ва қайта ишлаш фаолияти билан шуғулланишга лицензиялар ҳам берилган. Шунга қарамасдан, Учқудуқ давлат ўрмон хўжалиги томонидан ушбу ажратилган ер участкалари аукцион савдоларига чиқарилган.
Мазкур мурожаат Бизнес-омбудсман девонида ўрганилиши жараёнида аниқландики, тадбиркорларга ер участкаларини ажратиш тўғрисидаги ҳоким қарорлари ва фаолияти учун берилган лицензиялар ўз кучида бўлган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсманнинг тадбиркорлар манфаатида Навоий туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят аризалари натижасида, суднинг қарори билан Учқудуқ давлат ўрмон хўжалиги ҳамда Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси мансабдор шахсларининг юқоридаги 4 та тадбиркорлик субъектларига ажратилган ер участкаларини аукцион савдоларига чиқаришда ифодаланган хатти-ҳаракатлари қонунга ҳилоф деб топилди.

Устранена потенциальная проблема, связанная с использованием земельных участков четырех предпринимателей
Четыре субъекта предпринимательства, осуществляющих деятельность в Навоийской области, обратились к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия должностных лиц Государственного лесного хозяйства Учкудук и Государственного комитета по лесному хозяйству.
Установлено, что соответствующими решениями хокима Учкудукского района вышеуказанным субъектам предпринимательства в долгосрочную аренду выделено в общей сложности 223,05 га земельных участков. Следует отметить, что субъектам предпринимательства также были выданы лицензии на добычу полезных ископаемых и их переработку на выделенных участках. Однако, несмотря на это, земельные участки были выставлены на торги в аукцион Государственного лесного хозяйства Учкудук.
В ходе изучения данного обращения в аппарате Бизнес-омбудсмана было установлено, что решения хокима о выделении земельных участков предпринимателям и выданные на их деятельность лицензии были в силе.
В результате жалобы, внесённой Бизнес-омбудсманом в Навоийский межрайонный административный суд в интересех предпринимателей, действия должностных лиц Государственного лесного хозяйства Учкудук и Государственного комитета по лесному хозяйству по выставлению на аукцион земельных участков, выделенных вышеуказанным субъектам предпринимательства, признаны незаконными.