Бизнес-омбудсман тадбиркорга ноқонуний ундирилган маблағларни қайтаришда кўмаклашди
Бизнес-омбудсман Тошкент шаҳар Давлат солиқ бошқармаси, Тошкент шаҳар молия бошқармаси ва Тошкент шаҳри бўйича Ғазначилик бошқармасига нисбатан киритилган даъво бўйича судда ютиб чиқди. Даъво “Зиёда” МЧЖ (номи ўзгартирилган)нинг ҳисобидан қонун талабларини бузган ҳолда ундирилган 115 837 617 сўм маблағларни қайтариш юзасидан киритилган эди.
Аниқланишича, Тошкент шаҳар ДСБ томонидан Жамиятнинг солиқ ҳисоботига тузатишлар киритиш ҳақидаги хати юборилган. Шу билан бирга, хатда Жамият томонидан айрим тадбиркорлик субъектлари билан тузилган шартномалар қалбаки деб белгиланган ва Жамиятнинг банк ҳисобидан пул маблағлари ечиб олинган. Тадбиркорнинг солиқ органларига маблағларни қайтариш юзасидан юборилган мурожаати оқибатсиз қолдирилган.
Бизнес-омбудсманнинг Тошкент туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво аризаси натижасида, Жамиятдан ноқонуний равишда ундирилган 115 837 617 сўм маблағларни қайтариш юзасидан қарор қабул қилинди.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю вернуть незаконно взысканные средства
Бизнес-омбудсман выиграл иск против Ташкентского государственного налогового управления, финансового управления по городу Ташкенту и управления Казначейства по городу Ташкенту. Иск был внесен в интересах ООО «Зиёда» (название изменено), со счета которого были незаконно взысканы 115 837 617 сумов.
Установлено, что Ташкентским городским налоговым управлением направлено письмо с требованием внести изменения в налоговую отчетность Общества. Вместе с тем в письме указывалось, что контракты, заключенные Обществом с некоторыми субъектами предпринимательства, были мнимыми, в результате чего с банковского счета Общества были сняты денежные средства. Обращение предпринимателя в налоговые органы о возврате денег было безрезультатно.
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Ташкентский межрайонный экономический суд, принято решение о возврате денежных средств в размере 115 837 617 сум, незаконно взысканных со счета Общества.