Президент: Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш – стратегик йўлимиз
Юртимизда бу соҳа иш ўрни, инвестиция, инновация, рақобат, қўшилган қиймат ва экспортни кўпайтиришга энг катта туртки бераётган йўналишга айланди. Сўнгги беш йилда кичик ва ўрта тадбиркорлар сони 2 карра кўпайди. Уларда 10 миллион 500 минг одам – жами банд аҳолининг 74 фоизи даромад топиб, рўзғор тебратаяпти. Иқтисодиёт ҳажмининг ярмидан кўпи, саноат ва экспортнинг учдан бири шу соҳа вакиллари ҳиссасига тўғри келаяпти.
Ушбу рақамларнинг ўзиёқ мамлакатимиз иқтисодиёти учун кичик ва ўрта бизнес қанчалик муҳимлигини яққол кўрсатиб турибди. Давлатимиз раҳбари шу боис бу йўналишни қўллаб-қувватлаш бундан кейин ҳам давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири бўлишини таъкидлади.
– Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш – бизнинг стратегик йўлимиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда кичик ва ўрта бизнес йўналишидаги устувор вазифалар ҳақида фикр алмашилди.
Хусусан, 2025 йилда унинг иқтисодиётдаги улушини 55 фоизга кўтариб, 70 миллиард долларлик қўшилган қиймат яратиш;
- янги бозорларга кириб боришда транспорт, сертификат ва стандартига кўмаклашиб, кичик бизнес экспортини ўтган йилги 9 миллиарддан 12 миллиард долларга олиб чиқиш;
- ичимлик суви, канализация, йўл, қурилиш, коммунал хўжалик, етказиб бериш, утилизация, миграция, маданият ва ижтимоий хизматларда кичик бизнес улушини 2-3 карра ошириш;
- 1,5 миллион доимий иш ўрни ташкил қилиб, соҳада банд аҳоли улушини 75 фоизга етказиш;
- 100 нафардан кўп ишчиси бор корхоналарни 4 мингтага олиб чиқиш;
- кичик бизнесда янги 100 та бренд маҳсулот чиқаришни йўлга қўйиш;
- кичик бизнес иштирокида 200 та стартап лойиҳаларни молиялаштириш каби катта мақсадлар қўйилмоқда.
Бу борада хорижий экспертлар билан бирга дастур ишлаб чиқилди. Унга 2025 йилда барча манбалар ҳисобидан 10 миллиард доллар йўналтирилмоқда.
Президентимиз бунинг самарасида кичик ва ўрта бизнесга яратиладиган янги имкониятларни алоҳида қайд этиб ўтди.
Хусусан, аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш учун 22 триллион сўмлик имтиёзли ресурс ажратилади. Шунинг 2,5 триллион сўми ёшларга, яна шунчаси аёллар тадбиркорлиги лойиҳалари учун йўналтирилади. Аёл тадбиркорларга кредит ставкаси бошқаларга нисбатан 2 фоиз арзон бўлади.
Жорий йилдан кичик бизнесга 300 миллион сўмгача кредит берила бошланди. Энди охирги бир йилда йириклашиб, кичик ёки ўрта корхонага айланган тадбиркорларга шунинг 150 миллион сўми гаровсиз берилади. Шунингдек, оилавий тадбиркорлик бўйича ҳам 50 миллион сўмгача гаровсиз кредит бўлади.
Бизнесни молиялаштиришда муқобил манба сифатида венчур фондлар оммалашмоқда. Беш йилда улар иштирокида 145 миллион долларлик 53 та стартап лойиҳа амалга оширилган.
Буни кенгайтириш мақсадида давлат банклари томонидан яна 3 та венчур компания очилиб, 50 миллион доллар фонд шакллантирилди. Хориждан ҳам яна 50 миллион доллар жалб қилинади. Бу бизнесни бошлаётган тадбиркорлар учун қўшимча имконият бўлади. Энг муҳими, бундай лойиҳалар иқтисодиётга янги йўналиш, технология, инновация ва юқори қўшилган қиймат олиб киради.
Стартап орқали яратилган юқори самарали инновацион маҳсулот ёки хизматлар техник регламент ва стандартларга киритилади. Бу уларга давлат буюртмаси учун йўл очади.
Бизнес учун яратилган шароитлар эвазига сўнгги уч йилда 250 минг янги корхона ташкил топди. Энди уларнинг фаолияти кенгайиши учун жой ва бино керак. Шу боис ҳокимлар ер танлашда, энг аввало, ишини йўлга қўйиб, ривожланиш истагида юрган тадбиркорлар сўраган жойларни аукционга чиқариши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Яна бир янгилик: бу йил Қўнғирот, Чимбой, Асака, Ғиждувон, Ғаллаорол, Яккабоғ, Хатирчи, Чортоқ, Булунғур, Сирдарё, Денов, Қува, Шовот туманлари ҳамда Янгийўл ва Марғилон шаҳарларида барча давлат идоралари битта кўп қаватли бинога кўчирилади. Улардан бўшайдиган 150 та бино аукционда тадбиркорларга таклиф қилинади.
Бундай янгиликлар қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳам бор. Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Тошкент ва водий вилоятларида 5 минг гектардан зиёд ер янгича тартибда ижарага берилмоқда. У ерда тадбиркорлар ўзи хоҳлаган экинни экиб, бир қисмига сақлаш, саралаш, қадоқлаш қувватлари қуриши ҳам мумкин. Бу йил яна 30 минг гектар ер шундай тизим асосида савдога чиқарилиши айтилди.
Яқинда “Узагростар” холдинг компанияси ташкил қилинган эди. Унинг таркибида мева-сабзавотчиликка ихтисослашган 16 та компания очилди. Энди, бу компаниялар ҳар бир вилоятда мева-сабзавотни қайта ишлайдиган агросаноат мажмуалари қуради. Бунга дастлабки босқичда яна 200 миллиард сўм берилади.
Салоҳиятли йўналишлардан яна бири – ишлаб чиқариш. Жойларда бунга интилувчилар кўп, лекин ҳаммаси ҳам ишни нимадан бошлаш, қаердан мутахассис ва технология олиб келишни билмайди.
Шу боис, 20 та туманда кичик ва ўрта саноат корхоналарини ривожлантириш бўйича лойиҳа офислари очилиши маълум қилинди. Уларга хорижий муҳандис, технолог, дизайнер, бухгалтер ва маркетологлар олиб келинади. Бунга шу йилнинг ўзида 100 миллиард сўм ажратилади.
Бундан ташқари, кичик бизнесда янги “драйвер” бўладиган ускуна ва дастгоҳлар, тиббий воситалар, электроника саноати, логистика каби соҳаларда тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида дастурлар қабул қилиниши айтилди.
Янги тадбиркорлар “оёққа туриб олиши” учун фаолиятининг биринчи йили муҳим. Шу боис уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “биринчи имконият” тамойили жорий этилади. Яъни, илк бор маъмурий ҳуқуқбузарлик қилган тадбиркор жавобгарликдан озод қилиниб, камчиликни бартараф этиш учун имконият берилади.
Ҳозирда фаолиятни тугатиш учун барча тоифадаги тадбиркорларга бир хил талаб белгиланган. Энди бу жараён ҳам соддалашади. Охирги уч йиллик айланмаси 10 миллиард сўмдан ошмаган, солиқдан қарзи бўлмаган корхонани ихтиёрий тугатишда текширув ўтказилмайди.
Маълумки, юртимизда 2028 йил 1 январга қадар қўшимча қиймат солиғи ва фойда солиғи ставкаси оширилмаслиги белгиланган. Энди кичик ва ўрта бизнесга қўшимча талаб ва мажбурият юклайдиган меъёрий ҳужжатлар қабул қилишга ҳам уч йиллик мораторий эълон қилинди.
Фермерлар учун ҳам муҳим янгилик: солиқдан қарзини вақтида тўлай олмагани учун шу пайтгача йиғилиб қолган 1 триллион сўмлик пеняни ундиришдан воз кечилди.
Дунёда кенг ривожланаётган сунъий интеллект, рақамли ва яшил технологиялар, креатив хизматлар соҳасидаги лойиҳаларга ҳам қулай шароитлар яратиб берилиши таъкидланди.
Ўзбекистонда кичик бизнесни ривожлантириш стратегиясини халқаро молия ташкилотлари ҳам қўллаб-қувватламоқда. Президентимиз учрашувда Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Франция тараққиёт агентлигининг ваколатхоналари раҳбарлари билан ҳам мулоқот қилди. Халқаро молия ташкилотларига амалий ҳамкорлиги ва кўрсатаётган ёрдами учун миннатдорлик билдирди.
Учрашувда тадбиркорлар сўзга чиқиб, фаолиятини кенгайтириш, янги бозорларга кириб бориш, стандартларни ўрганиш, бренд яратиш, стартапларни юзага чиқариш бўйича таклифларини айтди. Давлатимиз раҳбари бунинг учун Кичик бизнес уюшмаси ташкил қилиш ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Тадбиркорлар ҳамиша қонун ва давлат ҳимоясида экани таъкидланди.
– Президент доимо сизларга энг яқин кўмакчи, таянч ва суянч бўлади. Сизлар янгилик қилишдан чарчаманглар, мен қўллаб-қувватлашдан чарчамайман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда муҳокама қилинган масалалар ва таклифлардан келиб чиқиб, Президент фармони қабул қилинадиган бўлди. Ушбу фармондаги енгилликлар қўшимча ҳужжатларни кутмасдан тўғридан-тўғри амалиётга киритилади.

Президент: Поддержка предпринимательства – наш стратегический путь
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 марта провел встречу с представителями малого и среднего бизнеса.
Этот сектор играет ключевую роль в экономике страны, обеспечивая рабочие места, привлекая инвестиции, внедряя инновации, повышая конкурентоспособность и стимулируя экспорт. За последние пять лет количество малых и средних предприятий удвоилось. На них трудятся 10,5 миллиона человек, что составляет 74 процента от общего числа работающего населения. Более половины объема экономики, треть промышленности и экспорта приходится на этот сектор.
Эти показатели наглядно демонстрируют значимость малого и среднего бизнеса для страны. Президент подчеркнул, что поддержка предпринимательства останется приоритетным направлением государственной политики.
– Поддержка предпринимательства – наш стратегический путь, – заявил Шавкат Мирзиёев.
На встрече были обсуждены приоритетные задачи по развитию малого и среднего бизнеса. В частности, намечены следующие цели на 2025 год:
- увеличить долю сектора в экономике до 55 процентов с созданием добавленной стоимости в размере 70 миллиардов долларов;
- расширить экспорт малого бизнеса с 9 до 12 миллиардов долларов, оказывая поддержку в транспортировке, сертификации и стандартизации продукции;
- увеличить долю малого бизнеса в сферах водоснабжения, канализации, дорожного строительства, коммунального хозяйства, логистики, миграции, культуры и социальных услуг в 2–3 раза;
- создать 1,5 миллиона постоянных рабочих мест и довести долю занятого населения в этом секторе до 75 процентов;
- довести количество предприятий с численностью сотрудников более 100 человек до 4 тысячи;
- разработать 100 новых брендов в сфере малого бизнеса;
- профинансировать 200 стартап-проектов с участием малого бизнеса.
Для достижения этих целей совместно с международными экспертами разработана комплексная программа. В 2025 году на ее реализацию будет направлено 10 миллиардов долларов из различных источников.
Президент подробно остановился на новых возможностях, которые будут созданы для малого и среднего бизнеса.
В частности, для вовлечения населения в предпринимательскую деятельность предусмотрены льготные ресурсы в размере 22 триллионов сумов. Из них 2,5 триллиона сумов будут направлены на поддержку молодежного предпринимательства и столько же – на проекты женщин-предпринимателей. Процентная ставка по кредитам для женщин будет на 2 процента ниже, чем для остальных заемщиков.
С этого года малым предприятиям начали выдавать кредиты до 300 миллионов сумов. Теперь предприниматели, которые за последний год перешли в разряд малых или средних предприятий, смогут получать до 150 миллионов сумов без залога. Кроме того, по программам семейного предпринимательства беззалоговые кредиты будут предоставляться до 50 миллионов сумов.
Расширяется альтернативное финансирование бизнеса. В последние пять лет через венчурные фонды реализованы 53 стартап-проекта на сумму 145 миллионов долларов. Для дальнейшего развития этого направления создано три новых венчурных фонда с общим капиталом в 50 миллионов долларов, а также привлечены дополнительные 50 миллионов долларов из-за рубежа. Это позволит предпринимателям запускать проекты, внедряя передовые технологии и инновации.
Инновационные продукты и услуги, разработанные в рамках стартапов, будут включаться в технические регламенты и стандарты, что облегчит их участие в государственных закупках.
За последние три года в стране зарегистрировано 250 тысяч новых предприятий. Однако их дальнейшее развитие требует расширения производственных площадей. В связи с этим главам регионов поручено выставлять на аукцион те участки, которые будут привлекательны прежде всего для предпринимателей, желающих расширить деятельность.
Еще одно нововведение: в Кунградском, Чимбайском, Асакинском, Гиждуванском, Галляральском, Яккабагском, Хатырчинском, Чартакском, Булунгурском, Сырдарьинском, Денауском, Кувинском, Шаватском районах и городах Янгиюле и Маргилане все государственные учреждения будут переведены в многоэтажные здания, а освободившиеся 150 административных зданий будут выставлены на аукционы для бизнеса.
В сельскохозяйственной сфере также предусмотрены изменения. В Республике Каракалпакстан, Джизакской, Ташкентской и Ферганской областях более 5 тысяч гектаров земель передаются в аренду по новой системе. Предприниматели смогут выращивать культуры на этих участках по своему усмотрению, а также строить хранилища, сортировочные и упаковочные мощности. В этом году по этой системе будут выставлены на торги еще 30 тысяч гектаров.
В составе недавно созданного холдинга "Узагростар"
открыто 16 компаний, специализирующихся на переработке фруктов и овощей. В каждом регионе планируется строительство агропромышленных комплексов. Для этого на первом этапе выделяется 200 миллиардов сумов.
Для поддержки производственного бизнеса в 20 районах откроются проектные офисы по развитию малых и средних предприятий. Они привлекут зарубежных специалистов – инженеров, технологов, дизайнеров, бухгалтеров и маркетологов. На это в 2024 году будет направлено 100 миллиардов сумов.
Будут приняты специальные программы поддержки предпринимателей, работающих в сфере оборудования, электроники, медицинских приборов, логистики и других перспективных направлениях.
Для новых предпринимателей важен первый год работы. В связи с этим вводится принцип "первая возможность": если малый бизнес впервые совершает административное правонарушение, ему будет предоставлена возможность исправить ошибку без штрафов.
Упрощается процедура ликвидации малых предприятий. Компании с годовым оборотом менее 10 миллиардов сумов и без налоговой задолженности смогут завершить деятельность без проверок.
Как известно, до 2028 года в стране не будут повышаться ставки НДС и налога на прибыль. Теперь вводится трехлетний мораторий на принятие новых нормативных актов, накладывающих новые обязательства на малый и средний бизнес.
Принято важное решение для фермеров: начисленные ранее пени на сумму 1 триллион сумов за несвоевременную уплату налогов будут списаны.
Будут созданы благоприятные условия для развития искусственного интеллекта, цифровых и экологически чистых технологий, а также креативных индустрий.
Стратегия поддержки малого бизнеса в Узбекистане получает поддержку международных финансовых институтов. Президент заслушал присутствовавших на встрече руководителей представительств Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития и Агентства развития Франции, выразил им благодарность за вклад в развитие предпринимательства в нашей стране.
Предприниматели, выступившие на встрече, предложили меры по расширению бизнеса, выходу на новые рынки, внедрению стандартов, созданию брендов и развитию стартапов. Президент поддержал инициативу о создании Ассоциации малого бизнеса.
Отмечено, что предприниматели находятся под постоянной защитой закона и государства.
– Я всегда буду вашим самым надежным помощником и опорой. Не уставайте внедрять новшества, а я не устану вас поддерживать, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
По итогам встречи с учетом высказанных предложений будет принят президентский указ, направленный на реализацию обсужденных мер. Все предусмотренные в нем преференции будут действовать незамедлительно, без необходимости принятия дополнительных нормативных актов.