Шавкат Мирзиёев: Тадбиркорнинг ютуғи – бутун халқимизнинг ютуғи
Президент Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни мамлакатимиздаги фаол тадбиркорлар билан учрашди. Видеоселектор шаклида ўтган мулоқотда соҳани қўллаб-қувватлаш бўйича йил якунлари ва 2025 йилга мўлжалланган режалар муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари нутқ сўзлаб, бу борадаги асосий мақсад ва натижаларни кўрсатиб ўтди.
– Тадбиркорликни ривожлантириш – биз учун стратегик вазифа. Бизнинг таянчимиз ҳам, суянчимиз ҳам, энг катта кучимиз ҳам шу соҳада мужассам. Шу боис тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш марказдан тортиб энг қуйи бўғингача – барча раҳбарларнинг кундалик иши бўлиши шарт. Айниқса, жойларда ҳокимлар ҳар бир тадбиркор билан кўпроқ мулоқот қилиб, корхоналарга бориб, уларнинг дарди билан яшаши керак. Биз катта иқтидор эгалари бўлган бизнес вакилларини асрашимиз, авайлашимиз зарур. Улар биз учун жуда қадрли инсонлар, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ушбу аҳамиятдан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича жамоатчилик кенгаши тузилган. Бу кенгаш давлат ва тадбиркорлар ўртасида кўприк бўлиб, аниқ таклифларни билдириб келмоқда. Жорий йилнинг ўзида тадбиркорлар фаолияти учун ғоят муҳим бўлган 5 та қонун, 101 та фармон ва қарорлар қабул қилинди.
Сўнгги йилларда иқтисодиётимизда пул кўпайди. Бу инвестиция лойиҳаларини барқарор молиялаштиришга асос бўлмоқда. Жумладан, корхоналарнинг банклардаги маблағлари 20 триллион сўмга ошиб, 107 триллион сўмга, аҳоли омонатлари 25 триллион сўмга кўпайиб, 105 триллион сўмга етган.
Йил якуни билан ажратилган жами кредитлар 275 триллион сўмни ташкил қилади. 2025 йилда бу 300 триллион сўмдан ошиши ҳисоб-китоб қилинган. Айниқса, кичик бизнесга бериладиган кредитлар улуши ҳозирги 28 фоиздан 40 фоизга оширилиб, 120 триллион сўмга етказилади.
Тадбиркорлар эҳтиёжидан келиб чиқиб, банклар 2025 йилда четдан давлат кафолатисиз 6 миллиард доллар олиб келишни режалаштирган.
Факторингга кенг йўл очилгани натижасида шу йилнинг ўзида 100 миллион долларлик бундай хизматлар кўрсатилган.
Бизнес учун йўл, сув, электр, газ, темир йўл каби инфратузилмалар учун бу йил 35 триллион сўм йўналтирилган. Келгуси йил яна 43 триллион сўм режалаштирилган.
Корхоналарни барқарор энергия билан таъминлаш учун электр ишлаб чиқариш 82 миллиард киловатт соатга етди. Бу йил ишга тушган 6,3 миллиард долларлик 17 та энергия қувватлари ҳисобига, келгуси йилда қарийб 90 миллиард киловатт соат электр ишлаб чиқарилади. Бу ишларни давом эттириб, 2025 йилда яна 6,4 миллиард долларлик 25 та лойиҳа доирасида 4,8 гигаватт янги қувватлар барпо этилади.
Ҳозирги кунда юртимизда мустақил энергия ишлаб чиқарувчилар сони 24 тага етди. 2025 йилда илк бор электр энергиясининг онлайн улгуржи бозори ишга тушади. Тажриба сифатида Самарқанд, Жиззах ва Сирдарёдаги электр тармоқлари хусусий секторга берилади.
Туризм соҳаси ҳам ривожланмоқда. Тадбиркорларнинг 6,5 триллион сўм сармояси билан 24 минг ўринли меҳмонхоналар ишга тушди. Келгуси йилда меҳмон ўринлари яна 30 мингга ошади. Бу йил ишга тушган 17 та йирик савдо ва туристик маскан ёнига келаси йили яна 25 та шундай мажмуалар қўшилади.
Савдони ривожлантириш бўйича алоҳида компания ташкил этилиб, экспортни молиялаштириш учун 350 миллион доллар берилди. Натижада бу пулдан берилган ҳар 1 доллар орқали тадбиркорлар 6 долларлик экспорт қилди. Келаси йил яна 300 миллион доллар йўналтирилади.
Тадбиркорлар бу йили 11,5 триллион сўмлик 3 мингта давлат мулки ва 4 минг гектар ерни сотиб олиб, бизнесини бошлади. Келгуси йил яна 4,5 минг бино ва 6 минг гектар ерлар тадбиркорларга таклиф қилинади.
Узоқ йиллардан бери давлат монополиясида бўлган йўлларни таъмирлаш ва сақлашга хусусий секторни жалб қилиш кенгайтирилади. Бу йил 260 километр йўлларни сақлаш ишлари тадбиркорларга берилди. Келаси йили бу 3 минг километрга етказилади. Осиё тараққиёт банки иштирокида 86 та туманда қуриладиган 841 километр йўллар тўлиқ маҳаллий пудратчилар томонидан амалга оширилади.
Темир йўл соҳасида рақамлаштириш ва операцион самарадорликни ошириш ҳисобига, юк ташиш муддатлари 40 фоизга қисқарди. Муҳими, станцияларда юкларни тўловсиз тушириш вақти 2 соатдан 3 кунга узайгани учун тадбиркорлар йилига 57 миллиард сўм тежаяпти.
Авиация соҳасида хусусий компаниялар сони 14 тага етди. Қўшимча 6 та юк ва 16 та йўловчи ҳаво кемаси олиб келинди. Бухоро, Наманган аэропортлари хусусий шерикликка берилди, Андижон ва Урганч аэропортлари бўйича тендер давом этаяпти.
Давлатимиз раҳбари қулай ва жозибадор бизнес муҳитини сақлаб қолиш учун барқарор солиқ сиёсати юритилишини таъкидлади.
Жумладан, ҳозирги кунда бюджет тушумлари қанчалик зарур бўлмасин, асосий солиқлар бўйича ставкалар ўзгармайди. Шунингдек, 1 январдан бошлаб, ер ёки давлат мулки қўшилган қиймат солиғисиз сотилади, мобиль алоқа учун акциз солиғи бекор қилинади. Шаҳар чегарасидаги қишлоқ ерларига 2 карра ер солиғини ҳисоблаш тўхтатилади. Нашриёт корхоналари фойда солиғини тўлашдан 5 йилга озод этилади.
Бундан ташқари, IT-парк резидентларига барча турдаги солиқларни тўлашдан озод этиш бўйича имтиёзлар 2040 йилгача узайтирилади. Хусусий мактаб ва боғчалар, хорижий ўқитувчи ва мутахассислар учун берилган барча солиқ имтиёзлари 2030 йилгача амал қилади.
Маълумки, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни якуний босқичга кираяпти. Иқтисодиётда бу ташкилот қоидаларига зид бўлган имтиёзлар бекор қилинаяпти. Шу боис тадбиркорларнинг адолатли рақобат муҳитида ишлаши учун барча шароитлар яратилиши айтилди.
Бизнес учун транспорт ва логистика масаласи жуда муҳим. Шу боис қўшни давлатлар билан келишилиб, “Хонобод”, “Мингтепа”, “Қорасув” ва “Учқўрғон” чегара постлари тикланди. Келгуси йилда “Ғишткўприк”, “Навоий”, “Довут-ота”, “Шовот” ва “Гулбаҳор” чегара постларида қўшимча коридорлар қурилиб, ўтказиш қуввати 5 карра оширилади.
Умуман, мураккаб геосиёсий шароитга қарамай, бу йил мамлакатимиз иқтисодиёти 6,3 фоизга ошиб, 111 миллиард доллардан кўпайди. Саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизматлар соҳасига 38 миллиард доллар инвестиция кирди, экспорт 26 миллиард доллардан ошди.
Давлатимиз раҳбари бу натижаларда, аҳолини иш билан таъминлаш ва камбағалчиликни қисқартиришда тадбиркорларнинг ўрни катта эканини таъкидлаб, уларга миннатдорлик билдирди.
Бу суръатни давом эттириб, келгуси йилда ялпи ички маҳсулотни 120 миллиард долларга ва экспортни 30 миллиардга етказиш, 42 миллиарддан зиёд инвестиция жалб этиш мўлжалланмоқда.
Бу марраларга эришиш учун тадбиркорликка янада кенг имкониятлар бериш зарур. Учрашувда шулар ҳақда фикр алмашилди. Тадбиркорлар бизнес қоидаларини соддалаштириш, хомашёни чуқур қайта ишлаб, юқори қўшилган қиймат ва экспортни кескин ошириш бўйича таклифларини айтди. Барча фикр-мулоҳазалар очиқ муҳокама қилиниб, керакли чора-тадбирлар белгиланди.
Аввало, хусусий секторда ишловчи одамларнинг даромадини кўпайтириш муҳимлиги таъкидланди. Шу мақсадда, камида 2,5 миллион сўм ойлик маош тўлайдиган, 15 фоиз ишчиси эҳтиёжманд оиладан бўлган, тайёр маҳсулот чиқарувчи тўқимачилик ва чарм корхоналарига енгилликлар берилади. Уларнинг фойда солиғи ҳам, ишчисининг даромад солиғи ҳам 1 фоиз бўлади.
Давлатимиз раҳбари шундай ижтимоий мезон асосида бошқа тармоқларга ҳам қулайлик яратишга тайёрлигини билдирди.
Энди тадбиркорлар банк кредити билан чекланиб қолмасдан, халқаро стандартларга мослашиб, четдан мустақил маблағ олиб келиши керак. Бунинг учун халқаро консалтинг компанияларини жалб қилиб, тадбиркорларнинг ташқи молия бозорларига чиқишига кўмаклашувчи марказ очилиши айтилди.
Юртимизда ишчилари 5 мингдан зиёд, йиллик даромади 1 триллион сўмдан ошган 142 нафар “чемпион” тадбиркор бор. Улар “бир тармоқдан – кўп тармоқли” корпорацияга айланиб, ёндош соҳалар ривожига ҳам катта ҳисса қўшаяпти.
Бундай салоҳиятли тадбиркорларни қўллаб-қувватлаб, бошқаларни ҳам эргаштириш мақсадида уларга ер ва бинони тўғридан-тўғри бериш, давлат корхоналарини ҳам узоқ муддатга бошқарувга топшириш мумкин бўлади.
Маълумки, дунёдаги 10 та энг бой компаниянинг 7 таси ахборот технологиялари ва молиявий хизмат соҳаларидан чиққан. Юртимизда ҳам бундай компаниялар кўпайиши учун қулайликлар оширилади. Хусусан, уларга тадқиқот ва ривожланиш марказлари (R&D) учун лаборатория жиҳозларини, технологик ускуналарни божсиз олиб келишга рухсат берилади.
Мамлакатимиздаги мингга яқин конларда 100 дан ортиқ турдаги минерал хомашё захираси мавжуд. Уларнинг негизида юқори қийматли маҳсулотлар тайёрланиши учун январда 400 та янги кон аукционга чиқарилиши маълум қилинди.
Пахта ва ғалладан қисқарадиган ерлар 50 гектаргача йирик лотларда аукционга қўйилиб, саноатлашган плантация қилиш учун профессионал инвесторларга сотилади. Бу ерлардаги 20 сотихгача майдонда шок усулида музлатиш, саралаш ва қадоқлаш цехлари қуришга рухсат берилади.
Тадбиркорликка оид қонунчиликни Жаҳон савдо ташкилоти ва замон талабларига мослаштириш мақсадида янгиланган Божхона кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилиши белгиланди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари тадбиркорларнинг лойиҳа ва ташаббусларини қўллаб-қувватлашга доим тайёрлигини таъкидлади.
– Ўзбекистонда тадбиркорлик ҳаракати орқага қайтариб бўлмайдиган катта кучга айланди. Биз давлат миқёсида қандай катта мақсад ва вазифаларни ўз олдимизга қўймайлик, уларни амалга оширишда бутун халқимиз билан бирга, аввало, сизларга таянамиз. Тадбиркорларимиз қанча бой бўлса, халқимиз шунча фаровон яшайди, давлатимиз шунча қудратли бўлади. Тадбиркорнинг ютуғи – бу бутун халқимизнинг ютуғи, – деди Президент.

Шавкат Мирзиёев: Успех предпринимателя – успех всего народа
Президент Шавкат Мирзиёев 20 декабря провел встречу с активными предпринимателями страны. В формате видеоселекторного совещания обсуждались итоги года по поддержке предпринимательства и планы на 2025 год.
В начале встречи глава государства выступил с речью, обозначив основные цели и достигнутые результаты:
– Развитие предпринимательства – наша стратегическая задача. Предприниматели – наша самая крепкая опора и самая большая сила. Поэтому их поддержка должна стать повседневным делом всех руководителей – от центра до самого нижнего звена. Особенно на местах хокимы должны чаще общаться с предпринимателями, бывать на предприятиях, жить их заботами. Мы должны беречь и ценить представителей бизнеса, талантливых и обладающих большим потенциалом. Они для нас очень ценные люди, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим отмечена деятельность созданного при Президенте Республики Узбекистан Общественного совета по поддержке предпринимательства. Совет стал мостом между государством и бизнесом, выдвигая конкретные предложения. В этом году было принято 5 законов, 101 указ и постановление, касающиеся важнейших вопросов поддержки бизнеса.
За последние годы в экономике страны наблюдается увеличение ликвидности. Это стало основой для устойчивого финансирования инвестиционных проектов. Средства на счетах предприятий в банках увеличились на 20 триллионов сумов, достигнув 107 триллионов сумов. Вклады населения выросли на 25 триллионов сумов и составили 105 триллионов сумов.
По итогам года общий объем выданных кредитов достиг 275 триллионов сумов. В 2025 году этот показатель превысит 300 триллионов сумов. Особое внимание будет уделено кредитованию малого бизнеса: его доля увеличится с 28 до 40 процентов, достигнув 120 триллионов сумов.
Для удовлетворения потребностей предпринимателей банки планируют привлечь 6 миллиардов долларов из внешних источников без государственных гарантий в 2025 году. Благодаря расширению возможностей факторинга в этом году эти услуги предоставлены на сумму 100 миллионов долларов.
На развитие инфраструктуры – дорог, водоснабжения, электро- и газоснабжения, железных дорог – в 2024 году было направлено 35 триллионов сумов, а в следующем году планируется выделить 43 триллиона сумов.
Для обеспечения предприятий стабильным энергоснабжением производство электроэнергии достигло 82 миллиарда киловатт-часов. Благодаря введенным в 2024 году мощностям в 2025 году объем производства вырастет до 90 миллиардов киловатт-часов. В 2025 году в рамках 25 проектов общей стоимостью 6,4 миллиарда долларов будут созданы дополнительные мощности в 4,8 гигаватт.
В настоящее время в стране функционируют 24 независимых производителя электроэнергии. В 2025 году впервые заработает оптовый онлайн-рынок электроэнергии. В качестве эксперимента электросети Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей будут переданы в управление частному сектору.
В сфере туризма предприниматели инвестировали 6,5 триллиона сумов в строительство гостиниц на 24 тысячи мест. В 2025 году это число увеличится еще на 30 тысяч. К 17 торговым и туристическим объектам, введенным в эксплуатацию в этом году, добавятся еще 25 комплексов в следующем году.
Для развития торговли создана отдельная компания, которая выделила 350 миллионов долларов на финансирование экспорта. На каждый вложенный доллар предприниматели получили 6 долларов экспортной выручки. В 2024 году на эти цели будет направлено еще 300 миллионов долларов.
В 2024 году предприниматели приобрели 3 тысячи объектов государственной собственности и 4 тысячи гектаров земли общей стоимостью 11,5 триллиона сумов. В 2025 году для бизнеса будет предложено еще 4,5 тысячи зданий и 6 тысяч гектаров земли.
Расширяется привлечение частного сектора к ремонту и содержанию дорог, которые долгое время находились в монополии государства. В 2024 году предпринимателям передали 260 километров дорог, а в 2025 году эта цифра увеличится до 3 тысяч километров. При поддержке Азиатского банка развития в 86 районах будет построено 841 километр дорог силами местных подрядчиков.
В железнодорожной отрасли цифровизация и повышение операционной эффективности сократили сроки грузоперевозок на 40 процентов. Благодаря увеличению времени бесплатной разгрузки грузов на станциях с 2 часов до 3 дней предприниматели за год сэкономили 57 миллиардов сумов.
В авиационной сфере количество частных компаний достигло 14. Приняты в эксплуатацию дополнительные 6 грузовых и 16 пассажирских самолетов. Аэропорты в Бухаре и Намангане переданы в частное управление, продолжаются тендеры на аэропорты в Андижане и Ургенче.
Президент подчеркнул важность сохранения стабильной налоговой политики для поддержания привлекательной бизнес-среды. Основные налоговые ставки останутся без изменений. С 1 января 2025 года государственная собственность и земля будут реализовываться без НДС, акцизный налог на мобильную связь будет отменен, а двойное начисление земельного налога на сельскохозяйственные земли за чертой города будет прекращено. Издательские предприятия будут освобождены от уплаты налога на прибыль на 5 лет.
Преференции для резидентов IT-парка, освобождающие их от всех видов налогов, будут продлены до 2040 года. Льготы для частных школ, детских садов и иностранных специалистов будут действовать до 2030 года.
Процесс вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО) входит в финальную стадиб. В этой связи отменяются льготы, противоречащие правилам ВТО. Вместе с тем будут созданы все условия для того, чтобы участники рынка работали в справедливой конкурентной среде.
Транспортная и логистическая инфраструктура также остаются в фокусе внимания. Была возобновлена работа пограничных пунктов «Ханабад», «Мингтепа», «Карасув» и «Учкурган». В 2025 году на пограничных переходах «Гишткуприк», «Навои», «Давут-ота», «Шават» и «Гульбахор» будут построены дополнительные коридоры, что увеличит их пропускную способность в пять раз.
Несмотря на сложные геополитические условия, экономика страны в 2024 году выросла на 6,3 процента, достигнув 111 миллиардов долларов. В промышленность, сельское хозяйство и сферу услуг привлечено 38 миллиардов долларов инвестиций, а экспорт превысил 26 миллиардов долларов.
Президент отметил ключевую роль в достижении этих результатов предпринимателей, создающих рабочие места и сокращающих бедность, выразив им благодарность.
В следующем году планируется увеличить ВВП до 120 миллиардов долларов, экспорт – до 30 миллиардов, а объем инвестиций – до более чем 42 миллиардов долларов.
На встрече состоялся обмен мнениями о необходимых шагах для достижения этих целей. Предприниматели предложили упростить бизнес-процедуры, углубить переработку сырья, нарастить производство продуклции с высокой добавленной стоимостью и увеличить экспорт. Заслушав высказанные мнения, глава государства определил соответствующие меры.
Прежде всего, было подчеркнуто значение увеличения доходов работников частного сектора. В этой связи предприятия текстильной и кожевенной отрасли, которые выплачивают своим сотрудникам заработную плату не менее 2,5 миллиона сумов и у которых не менее 15 процентов работников из малообеспеченных семей, получат налоговые льготы. Для таких компаний ставка налога на прибыль, а также подоходного налога для их сотрудников составит всего 1 процент.
Глава государства отметил, что подобные социальные критерии предоставления льгот могут быть применены и в других секторах экономики.
Президент подчеркнул необходимость того, чтобы предприниматели не ограничивались только банковскими кредитами, а адаптировались к международным стандартам и независимо привлекали средства из-за рубежа. Для этого будет создан центр, который с участием международных консалтинговых компаний окажет поддержку в выходе предпринимателей на международные финансовые рынки.
В стране насчитывается 142 компании, так называемых «чемпионов», с числом сотрудников более 5 тысяч и годовым доходом, превышающим 1 триллион сумов. Они становятся многопрофильными корпорациями, способствуя развитию смежных отраслей.
Для поддержки таких перспективных предпринимателей и стимулирования других предлагается предоставлять им землю и здания напрямую, а также передавать государственные предприятия в долгосрочное управление.
Как известно, 7 из 10 самых богатых компаний мира работают в области информационных технологий и финтех-услуг. Для создания таких компаний в Узбекистане будут предоставлены дополнительные льготы. В частности, будет разрешен беспошлинный ввоз лабораторного оборудования и технологических установок для научно-исследовательских и опытно-конструкторских центров (R&D).
В Узбекистане имеется около тысячи месторождений с запасами более 100 видов минерального сырья. Чтобы использовать их для производства продукции с высокой добавленной стоимостью, в январе на аукцион будут выставлены 400 новых месторождений.
Земли, высвобождаемые из-под хлопка и зерновых, будут выставлены на аукционы крупными лотами до 50 гектаров и проданы профессиональным инвесторам для создания промышленных плантаций. На участках до 20 соток можно будет создавать цеха шоковой заморозки, сортировки и упаковки.
Планируется разработка обновленного Таможенного кодекса, который будет соответствовать требованиям Всемирной торговой организации (ВТО) и современным условиям.
В завершение встречи глава государства в очередной раз подтвердил приверженность поддержке инициатив и проектов предпринимателей.
– Предпринимательское движение в Узбекистане превращается в большую силу, и этот процесс необратим. Какие бы высокие цели и задачи мы ни ставили перед собой на государственном уровне, мы и наш народ прежде всего рассчитываем на вас. Чем богаче будут наши предприниматели, тем богаче будет наш народ и тем могущественнее наше государство. Успех предпринимателя – это успех всего нашего народа, – подчеркнул Президент.