Маълумки, айни кунларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Боку шаҳрида ўтаётган БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича конференцияси – COP29 доирасидаги тадбирларда иштирок этмоқда.
Хусусан, юртбошимиз конференциядаги нутқида денгизга чиқиш имкони бўлмаган давлатлар учун юртимизда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг инновацион агросаноат хабини яратиш ташаббусинни илгари сурди.
Ташриф давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев томонидан "Яшил" энергияни ривожлантириш ва узатиш соҳасида стратегик шериклик тўғрисидаги битим имзоланиб, "яшил" энергетикани ривожлантириш лойиҳасига старт берилди.
Қолаверса, саммит доирасида Шавкат Мирзиёевнинг кўплаб хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар етакчилари билан тор доирадаги учрашувлари бўлиб ўтди.

Узбекистан готов к открытому диалогу и партнерству на пути «зеленого» развития
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в настоящее время участвует в деятельности Конференции ООН по изменению климата – COP29, которая проходит в Баку.
В частности, в своем выступлении на конференции наш президент выдвинул инициативу создания в нашей стране инновационного агропромышленного хаба ООН для стран, не имеющих выхода к морю.
В ходе визита Президентами Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, Азербайджанской Республики Илхомом Алиевым и Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым было подписано Соглашения о стратегическом партнёрстве в области развития и передачи «зеленой» энергии, а также был запущен проект развития «зеленой» энергетики.
Кроме того, в рамках саммита Шавкат Мирзиёев провел  встреч в узком формате с руководителями многих зарубежных стран и международных организаций.