Бизнес-омбудсман ёрдамида жомбойлик фермернинг ҳуқуқи тикланди
Самарқанд вилоятида фаолият кўрсатувчи «Анор» (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги Халқ депутатлари Жомбой туман кенгашининг қароридан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, Жомбой туман ҳокимининг қарори билан тадбиркорга ғалла-сабзавотчиликка ихтисослашган фермер хўжалиги ташкил қилиш учун 33,1 гектар ер майдони ажратилган. Фермер хўжалиги раҳбари вафот этгач, унинг турмуш ўртоғи мерос бўйича ер участкасини ижарага олиш ҳуқуқини қўлга киритган ва ижара шартномасини қайта расмийлаштирган.
Бироқ Халқ депутатлари Жомбой туман Кенгаши ушбу ер участкасини «ҳуқуқни тасдиқловчи ҳужжатлар тўлиқ мавжуд эмаслиги» ва «ердан оқилона фойдаланилмаётганлиги» сабабли ҳокимлик захирасига қайтариш тўғрисида қарор қабул қилди.
Мазкур мурожаат Бизнес-омбудсман девонида ўрганилиши жараёнида Халқ депутатлари Жомбой туман кенгаши томонидан Ер кодекси талабларига риоя этилмаганлиги аниқланди.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан Самарқанд туманлараро маъмурий судига тадбиркор манфаатида шикоят аризаси киритилди. Натижада Халқ депутатлари Жомбой туман кенгаши қарорининг фермер хўжалигига тегишли ер участкасини олиб қўйиш тўғрисидаги қисми ҳақиқий эмас деб топилди ва фермер хўжалигининг бузилган ҳуқуқи тикланди.

При помощи Бизнес-омбудсмана были восстановлены права фермера из Джамбая
Фермерское хозяйство "Анор" (наименование изменено), осуществляющее деятельность в Самаркандской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на решение Совета народных депутатов Джамбайского района.
Как было выяснено, решением хокима Джамбайского района предпринимателю был выделен земельный участок площадью 33,1 га для организации фермерского хозяйства, специализирующегося на выращивании зерновых и овощей. После смерти главы фермерского хозяйства его супруга унаследовала право аренды земельного участка, и договор аренды был переоформлен.
Однако Совет народных депутатов Джамбайского района принял решение о возвращении данного земельного участка в резерв хокимията по причине "отсутствия полного пакета правоустанавливающих документов" и "нерационального использования земли".
В ходе рассмотрения данного обращения в аппарате Бизнес-омбудсмана было установлено, что Советом народных депутатов Джамбайского района не были соблюдены требования Земельного кодекса.
В связи с этим Бизнес-омбудсманом была подана жалоба в Самаркандский межрайонный административный суд в интересах предпринимателя. В результате часть решения Совета народных депутатов Джамбайского района об изъятии земельного участка, принадлежащего фермерскому хозяйству, была признана недействительной, и нарушенные права фермерского хозяйства были восстановлены.