Қорақалпоғистонда туман ҳоким ўринбосари жавобгарликка тортилди
Бизнес-омбудсман девони томонидан ўтказилган ўрганишда Қорақалпоғистон Республикаси Шуманай тумани ҳокими ўринбосари А.Б.нинг "Тадбиркор виртуал офиси" орқали  "ЙКН" МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари йўллаган мурожаатни бир ойдан ортиқ вақт ўтгандан кейин кўриб чиққани аниқланди.
Ўзбекистон Республикаси “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 27-моддасида мурожаатларни кўриб чиқиш натижалари ва қарор қабул қилиш тартиби тасдиқланган. Унга кўра, мурожаатларни кўриб чиқишдан сўнг давлат органи, ташкилот ёки уларнинг мансабдор шахслари ҳар бир ариза ва шикоят бўйича қарор қабул қилади. Бу ҳақда мурожаатчига дарҳол ёзма ёки электрон шаклда хабар етказади.
Қонуннинг 28-моддасида эса ариза ёки шикоят масалани мазмунан ҳал этиши шарт бўлган давлат органи, ташкилот ёки уларнинг мансабдор шахсига келиб тушган кундан эътиборан 15 кун ичида, қўшимча ўрганиш ва (ёки) текшириш, қўшимча ҳужжатларни сўраб олиш талаб этилганда, 1 ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилиши белгилаб қўйилган.
Мансабдор шахс юқоридаги ҳаракати орқали “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонун талабларини бузиб, Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 43-моддасида назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этгани учун унга нисбатан Бизнес-омбудсман девони томонидан маъмурий баённома тузилди.
Маълумот ўрнида: жорий йил бошидан бугунги кунга қадар Қорақалпоғистон Республикасида мансабдор шахслар томонидан жами 88 та ҳуқуқбузарлик содир этилган бўлиб, Бизнес-омбудсман девони томонидан уларга нисбатан тегишли тартибда маъмурий баённома тузилган.

В Каракалпакстане заместитель хокима района привлечен к ответственности
В ходе изучения, проведенного аппаратом Бизнес-омбудсмана, было установлено, что обращение руководителя ООО "ЙКН" (наименование изменено), отправленное через "Виртуальный офис предпринимателя", было рассмотрено заместителем хокима Шуманайского района Республики Каракалпакстан А.Б. более чем через месяц после его получения.
Статья 27 Закона Республики Узбекистан "Об обращениях физических и юридических лиц" устанавливает порядок рассмотрения обращений и принятия решений. Согласно данной статье, после рассмотрения обращения государственным органом, организацией или их должностными лицами должно быть принято решение по каждому заявлению и жалобе. Об этом заявитель должен быть уведомлен немедленно в письменной или электронной форме.
Согласно статье 28 этого же закона, заявление или жалоба должны быть рассмотрены в течение пятнадцати дней со дня поступления в государственный орган, организацию или их должностному лицу, которые обязаны разрешить вопрос по существу, а когда требуется дополнительное изучение и (или) проверка, запрос дополнительных документов — в срок до одного месяца.
Действиями должностного лица были нарушены требования Закона "Об обращениях физических и юридических лиц" и совершено правонарушение, предусмотренное статьей 43 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. В связи с этим аппаратом Бизнес-омбудсмана был составлен в отношении него административный протокол.
С начала текущего года по сегодняшний день в Республике Каракалпакстан должностными лицами было совершено 88 правонарушений, по которым аппаратом Бизнес-омбудсмана были составлены административные протоколы в установленном порядке.