Мол-мулк солиғи бўйича ортиқча тўланган тўлов қайтарилди
Бизнес-омбудсман томонидан Қашқадарё вилояти Қарши туманида фаолият юритувчи Soft trade” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбарининг мурожаати ўрганилди.
Аниқланишича, мустақил баҳолаш корхонаси томонидан баҳоланган кўчмас мулкнинг қиймати Давлат кадастрлари палатаси Қарши туман  бўлими томонидан инобатга олингандан сўнг, МЧЖ томонидан
2022-2023 йиллар бўйича ҳисобланган мол-мулк солиғи суммасини камайтиришга қайта ҳисобот юборилган.
Натижада, МЧЖнинг мол-мулк солиғидан 116,2 млн сўм ортиқча солиқ тўлови ҳосил бўлган.
Шунингдек, МЧЖ томонидан вилоят солиқ бошқармасига мавжуд ортиқча тўловни қайтарилиши юзасидан бир неча бор қилган мурожати эътиборсиз қолган.
Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девонининг Қашқадарё вилоятидаги шўъбаси ходимлари томонидан мурожаатдаги ҳолат бўйича ортиқча маблағни қайтарилиши қонуний талаб қилиб, вилоят солиқ бошқармасига сўров хати юборилди.
Вакил девони ходимларининг қонуний талабига кўра, вилоят солиқ бошқармаси томонидан юридик шахслардан олинадиган мол-мулк солиқ (44-код) тўловидан мавжуд ортиқча маблағ бўйича хулоса қилиниб, ҳудудий Ғазначилик бўлинмасига тақдим этилди ва МЧЖнинг мол-мулк солиғидан 116,2 млн сўм ортиқча солиқ тўлови банкдаги ҳисоб-рақамига қайтарилишига эришилди.

Возвращена излишне уплаченная сумма налога на имущество
Бизнес-омбудсманом изучено обращение руководителя ООО «Soft trade» (наименование изменено), действующего в Каршинском районе Кашкадарьинской области.
Как было установлено, после того, как стоимость недвижимости, оцененная независимой оценочной компанией, была принята к учету Каршинским районным отделением Государственной кадастровой палаты, Обществом направлен повторный отчет об уменьшении суммы налога на имущество, рассчитанной за 2022-2023 годы.
В результате по налогу на имущество у Общества образовался излишне уплаченный налоговый платеж в размере 116,2 млн сумов.
Также, неоднократные обращения ООО в областную налоговую инспекцию о возврате имеющейся переплаты были проигнорированы.
В связи с данным обращением сотрудниками Кашкадарьинского областного сектора Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства направлен запрос в региональную налоговую инспекцию с законным требованием о возврате излишне денежных средств.
По требованию сотрудников Уполномоченного областным налоговым управлением было принято заключение о наличии у юридического лица излишней суммы по уплате налога на имущество (код 44) и представлено в областное управление казначейства, а также излишне уплаченная сумма налога в размере 116,2 млн сумов. по налогу на имущество возвращено на номер банковского счета предпринимателя.