Бизнес-омбудсман девони томонидан  электрон ОАВларда бир гуруҳ балиқчилик йўналишида фаолият юритувчи тадбиркорларнинг Сардоба сув омбори талофатлари оқибатида етган зарарлари копланмаётганлиги юзасидан қилинган мурожаатлари юзасидан қуйидагилар аниқланди.
2020 йил 1 май куни Сардоба сув омбори ўпирилиши натижасида Сардоба, Оқлотин ва Мирзаобод туманларидаги 66 та балиқчилик йўналишида тадбиркорлик субъектларининг умумий 3,4 минг гектар ер майдонида балиқ боқиладиган ҳовузларига зарар етказилган.
Сирдарё вилояти молия бошқармасининг маълумотларига кўра, талофатда зарар кўрган фақат пахта ва ғалла учун ажратилган имтиёзли кредитларни қоплаб бериш бўйича вилоят ҳокимининг фармойишига кўра маҳаллий бюджетдан 9,5 млрд. сўм маблағ тўлаб берилган.
Сирдарё вилояти ҳокимлигининг маълумотига кўра, бугунги кунда барча балиқчилик хўжаликларига етказилган зарар миқдори ўрганилаётганлиги, ўрганиш якунлари бўйича аниқланган зарар миқдорини қоплаб бериш бўйича Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигидан субсидия ажратиш бўйича мурожаат қилиниши маълум бўлди.

Аппаратом Бизнес-омбудсмана  рассмотрено обращение, опубликованное в электронных СМИ, в котором группа предпринимателей, осуществляющих деятельность в рыбоводческой отрасли, выражают недовольство о непредоставлении компенсации за ущерб, причиненный в результате прорыва Сардобинского водохранилища.
В результате прорыва Сардобинского водохранилища 1 мая 2020 года, в Сардобинском, Аклотинском и Мирзаабадском районах были повреждены рыбные пруды общей площадью 3,4 тыс. Га, на которых осуществляли рыбоводческую деятельность 66 субъектов предпринимательства.
По данным Финансового управления Сырдарьинской области, в соответствии с распоряжением хокима из местного бюджета выделено 9,5 миллиарда сумов. сумов на погашение льготных кредитов на хлопок и зерно.
По данным хокимията Сырдарьинской области, на сегодняшний день изучается размер ущерба, нанесенного всем рыбным хозяйствам, и по результатам планируется направление обращения в Министерство финансов Республики Узбекистан о выделении субсидии для компенсации ущерба.