Бизнес-омбудсман кўмагида тадбиркор ноқонуний талабдан ҳимоя қилинди
Замонавий бизнес оламида тадбиркорлар кўпинча фаолиятига ноқонуний аралашиш каби турли қийинчилик ва тўсиқларга дуч келишади. Бироқ амалдаги қонунчилик туфайли тадбиркорларга қўйилаётган ноқонуний талабларнинг олди олинмоқда. Намангандаги масъулияти чекланган жамияти раҳбарининг ноқонуний талаблар устидан қозонилган ғалабаси бунга яққол мисол бўла олади.
Наманган шаҳрида фаолият юритувчи “Сервис М” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари номидан Бизнес-омбудсман девонига мурожаат келиб тушди. Тадбиркор Наманган шаҳридаги 2-туғруқ мажмуаси мансабдор шахсларининг коммунал тўловлар учун 140 миллион сўм миқдорида пул ундиришини талаб қилган ноқонуний талабларидан шикоят қилди. Бироқ амалдаги қонунчиликка кўра, тадбиркорларга қонуний асосга эга бўлмаган талаблар қўйиш тақиқланади.
Ушбу вазиятни ҳал қилишда муҳим қадам тадбиркорнинг Бизнес-омбудсманга мурожаати бўлди. Девон ходимлари мурожаатни дарҳол таҳлил қилишга киришиб, тадбиркорга амалий ва ҳуқуқий кўмак берилди. Ноқонуний талабларга йўл қўймаслик, туғруқ мажмуаси билан муносабатларда шаффофликни таъминлаш мақсадида фойдаланилган электр энергиясини ҳисобга олиш учун ваколатли ташкилот орқали алоҳида ҳисоблагич ўрнатишга амалий ёрдам берилди.
Бундан ташқари, Бизнес-омбудсман девони ходимлари 2-сонли туғруқ мажмуаси мутасаддилари билан ҳамкорликда иш олиб борди. Улар ташқи тадбиркор билан муносабатларда белгиланган тартиб ва ​​шартларга мувофиқ ҳаракат қилишлари шартлиги тушунтирилиб, ноқонуний талаблар қўйишга чек қўйилди.

С помощью Бизнес-омбудсмана предприниматель был защищен от незаконного требования
В современном деловом мире предприниматели часто сталкиваются с различными трудностями и препятствиями, такими, как незаконное вмешательство в их деятельность. Однако благодаря действующему законодательству принимаются меры по предотвращению незаконных требований, предъявляемые к предпринимателям. Яркий пример тому может послужить победа руководителя ООО в Намангане над незаконными требованиями.
От имени руководителя ООО «Сервис М» (наименование изменено), действующего в городе Наманган, поступило обращение в Аппарат Бизнес-омбудсмана. Предприниматель пожаловался на незаконные требования должностных лиц 2-го родильного комплекса Намангана, которые требовали взыскать деньги на коммунальные платежи в размере 140 миллионов сумов. Однако согласно действующему законодательству запрещено предъявлять требования предпринимателям, не имеющие правового основания.
Важным шагом в решении этой ситуации стало обращение предпринимателя к Бизнес-омбудсману. Сотрудники ведомства сразу приступили к рассмотрению обращения и оказали предпринимателю практическую и юридическую помощь. Во избежание неправомерных требований, для обеспечения прозрачности отношений с родильным комплексом оказана практическая помощь по установке через уполномоченную организацию отдельного счетчика для учета использованной электроэнергии.
Кроме того, при взаимодействии сотрудников аппарата Бизнес-омбудсмана с должностными лицами родильного комплекса №2 было разъяснено необходимость соблюдения порядков и условий, установленных в отношении внешних предпринимателей, и пресечены незаконные требования.