Наслчилик субъектларига солиқ имтиёзлари берилди
“Наслчилик хўжаликларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-403-сон, 25.12.2023 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, наслчилик субъектлари учун уларнинг асосий фаолият тури бўйича фойда солиғи (тижорат банкларида жойлаштирилган маблағлардан олинган фоизлардан ташқари), мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқни 50 фоиз пасайтирилган ставкада тўлаш шаклидаги солиқ имтиёзи муддати иқтисод қилинган маблағларни асосий фаолиятни ривожлантиришга йўналтириш шарти билан 2025 йил 1 январга қадар узайтирилди.
Бундан кўзланган асосий мақсад ички истеъмол бозорини гўшт, сут, тухум маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш, чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик озуқа базасини кенгайтириш, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ошириш, наслчилик соҳасига хусусий инвестициялар ҳажмини янада кўпайтиришдир.

Племенным хозяйствам предоставлены налоговые льготы
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по государственной поддержке племенных хозяйств» (№ ПП-403 от 25.12.2023).
Согласно постановлению, срок льготы по налогу на прибыль (за исключением процентов, полученных за счет средств, размещенных в коммерческих банках), налогу на имущество, земельному налогу и налогу за пользование водными ресурсами по основному виду деятельности субъектов племенного дела в виде оплаты налога по сниженной на 50 процентов ставке с условием направления сэкономленных средств на развитие их основной деятельности был продлен до 1 января 2025 года.
Основной целью является стабильное обеспечение внутреннего потребительского рынка мясомолочными продуктами и яйцепродуктами, расширение кормовой базы животноводства, птицеводства и рыбоводства, повышение производства конкурентоспособной продукции, дальнейшее увеличение объемов частных инвестиций в племенную отрасль.