Тадбиркорлар баъзи фаолият турлари билан шуғулланишлари учун лицензия олиш талаб этилади. Қуйидаги ҳавола орқали рўйхат билан танишишингиз мумкин:
https://lex.uz/docs/5511900#5518910
Фаолият турига қараб лицензияни олиш учун ҳужжатлар Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали қабул қилинади. Электрон шаклда тақдим этилган ҳужжатлар тадбиркорнинг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланади.
Лицензияни олиш учун зарур бўлган ҳужжатлар
юридик шахс учун — солиқ тўловчининг идентификация рақами (СТИР);
жисмоний шахс учун — фамилияси, исми ва отасининг исми, жисмоний шахснинг шахсини тасдиқловчи ҳужжат маълумотлари ёки жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (ЖШШИР);
талабгор амалга ошириш ниятида бўлган фаолиятнинг лицензияланадиган тури ёки рухсат бериш тартиб-таомилларидан ўтиш талаб этиладиган фаолият (ҳаракатлар) тури, шунингдек қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда — мазкур фаолиятнинг кичик тури;
қонунчиликда назарда тутилган лицензия ёки рухсат бериш талаблари ҳамда шартлари талабгор томонидан бажарилиши мумкинлигини тасдиқловчи бошқа маълумотлар.
Ариза талабгор томонидан махсус электрон тизим ёки ЯИДХП воситасида юборилган тақдирда, у электрон рақамли имзо билан тасдиқланади.

Предприниматели обязаны получить лицензию на занятие отдельными видами деятельности. Посмотреть список можно по следующей ссылке:
https://lex.uz/docs/5511900#5518910
Документы на получение лицензии в зависимости от вида деятельности принимаются через Единый портал интерактивных государственных услуг. Документы, поданные в электронной форме, подтверждаются электронной подписью предпринимателя.
Документы необходимые для получения лицензии
для юридического лица — идентификационный номер налогоплательщика (ИНН);
для физического лица — фамилия, имя и отчество, данные документа, удостоверяющего личность физического лица, или персональный идентификационный номер физического лица (ПИНФЛ);
вид лицензируемой деятельности или вид деятельности (действий), требующей прохождения разрешительных процедур, который соискатель намерен осуществлять, а также в случаях, предусмотренных законодательством, — подвид данной деятельности;
другие сведения, подтверждающие возможность выполнения соискателем лицензионных или разрешительных требований и условий, предусмотренных законодательством.
При направлении соискателем заявления посредством специальной электронной системы или ЕПИГУ оно подтверждается электронной цифровой подписью.
Внимание! За осуществление деятельности без лицензии предусмотрена административная и уголовная ответственность!