Суд орқали тадбиркор фойдасига 1,4 млрд сўм ундириб берилди
«Илёс» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Нукус шаҳар ободанлаштириш бошқармаси билан тузилган шатномаларга асосан бажарилган ишлар учун тўловлар амалга оширилмаётганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2022 йил 12 майда МЧЖ билан Бошқарма ўртасида Нукус кўчаларида иллюминацион қурилмаларни ўрнатиш бўйича жами 1,7 млрд сўмлик пудрат шартнома имзоланган.
Жамият томонидан жами 1,4 млрд сўмлик ишлар бажарилган бўлиб, мазкур ҳолат тарафлар ўртасидаги 2023 йил 23 майда тузилган солиштириш далолатномаси билан тасдиқланган.
Тарафлар ўртасида тузилган шартномага асосан субпудратчи шартнома бўйича объектда ишларни бажариш, пудратчи субпудратчи ишларни бажариши учун шароитлар яратиш, уларни қабул қилиш, олдиндан 30 фоиз ва бажарилган ишлар бўйича тўловларни амалга ошириш мажбуриятини олган.
Лекин МЧЖ томонидан Бошқармага жорий йилнинг 17 майдаги хати билан (талабнома) бажарилган ишлар бўйича тўловларни амалга оширишни сўраб мурожаат қилинган. Лекин Бошқарма томонидан ушбу кунга қадар тўлаб бериш юзасидан тегишли чоралар амалга оширилмаган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 236-моддасида мажбуриятлар мажбурият шартларига ва қонунчилик талабларига мувофиқ, бундай шартлар ва талаблар бўлмаганида эса иш муомаласи одатларига ёки одатда қўйиладиган бошқа талабларга мувофиқ лозим даражада бажарилиши кераклиги белгиланган.
Мазкур шартномага асосан пайдо бўладиган масалаларни томонлар ўзаро ҳал қила олмаса, қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда иқтисодий суд томонидан кўриб чиқилиши белгиланган.
Мазкур ҳолатлар бўйича Бизнес-омбудсман томонидан иқтисодий судга ариза киритилди. Девон ходимлари судда иштирок этиб, суднинг ҳал қилув қарорига асосан МЧЖ фойдасига 1,4 млрд сўм тўлов ундирилиши белгиланди.

1,4 млрд. сумов было взыскано в пользу предпринимателя через суд
Регулярно изучается соблюдение государственными органами, в том числе правоохранительными и контролирующими органами правовых норм при рассмотрении обращений субъектов предпринимательства.
Руководителем ООО «Илёс» (наименование изменено) было направлено обращение Бизнес-омбудсману в связи с не произведением своевременно оплаты за выполненные работы по договорам, заключенным с Главным управлением благоустройства города Нукус.
Как было выяснено 12 мая 2022 года между ООО и Управлением заключен договор на сумму 1,7 млрд сумов на установку осветительных приборов на улицах Нукуса.
Всего компанией было выполнено работ на сумму 1,4 миллиарда сумов, что подтверждается актами-сверкам между сторонами, составленными 23 мая 2023 года.
По договору, заключенному между сторонами, субподрядчик был обязан выполнить работы на объекте по договору, создать условия для выполнения субподрядчиком работ, принять их, внести аванс в размере 30 процентов и оплатить выполненные работы.
ООО письмом от 17 мая текущего года обратилось к Управлению с просьбой произвести оплату за выполненные работы. Однако до сих пор Управлением не были приняты соответствующие меры в отношении произведения выплат.
Статья 236 Гражданского кодекса Республики Узбекистан предусматривает, что обязательства должны быть исполнены надлежащим образом в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательства, а при отсутствии таковых условий и требований — в соответствии с обычаями делового оборота или иными обычно предъявляемыми требованиями.
Если стороны не смогут разрешить вопросы, возникающие по настоящему договору, они будут рассмотрены экономическом судом в порядке, установленном законодательством.
В данном случае Бизнес-омбудсманом было подано заявление в экономический суд. Приняв участие в суде, на основании решения суда было установлено взыскание в пользу ООО 1,4 млрд. сумов.